22.03.2010

Süper hızlı internet

Haber Guardian'ından. İngiltere Başbakanı Gordon Brown'a göre, süper hızlı geniş bant internet bağlantısının yayılması, toplumda elektriğin icadı kadar büyük bir etki yapabilir. Kendisinin verdiği örneğe sağdık kalırsak; taşındığımızda sadece yeni evimizin adresini bir web sitesine girsek ve elektik, su, doğal gaz gibi aldığımız bütün hizmetler otomatik olarak transfer olsa mükemmel olmaz mı? İnsanların hayatını kolaylaştırmak bir yana, tasarruf edilen zaman, kaynaklar... Hayal etmesi bile güzel. Belki de bu yüzden Norveç'te artık geniş bant internet erişimi anayasal hak.

Brown'a göre bunun önündeki tek engel alt yapının yeterince yaygın olmaması. Çözümleri de hazır. 2017'ye kadar ülkenin en az yüzde doksanına saniyede 50 megabit hızda internet bağlantısı ulaştıracaklar. Bu projeyi finanse etmeyi planladıkları yöntem çok tanıdık. Telefonlara getirilecek yıllık £6'luk bir "digital vergi". Hedefledikleri vergi yılda £175 ila £200 milyon. Yani yıllık yaklaşık 460 milyon TL.

Bildiğiniz gibi bizde de benzer bir "dijital vergi" 99 depreminden sonra Özel İletişim Vergisi (ÖİV) adı altında konuldu. Son dört yılın, yıllık ortalama ÖİV geliri ne kadar sizce? 4 milyar 150 milyon TL. Yani İngiltere'nin bütün bu yatırımı finanse etmek için yeterli gördüğü tutarın tam dokuz katı. Bu paradan hem vatandaşların hayatını kolaylaştıracak, hem de devletin kaynaklarını daha efektif kullanmasını sağlayacak böyle bir projeye kaynak yaratılamaz mı?

Son dört yılın vergi gelirlerini merak ediyorsanız şuradan inceleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok: